Články

popis rubriky

5 výhod kojení

V českém prostředí v poslední době dochází ke schizofrenní situaci, kdy žena je tlačena do kojení, zatímco na ni všude tlačí reklama a "odborníci", že umělé mléko je už stejně dobré jako to mateřské. Pojďme se podívat, jak to tedy je. Kojení má mnoho výhod pro děti i matky, že by to vydalo na tlustou knihu. Zde je ale aspoň pět hlavních výhod kojení: 

  1. Nutriční hodnota: Mateřské mléko je ideální stravou pro novorozence a kojence (děti do 1r), svou hodnotu však neztrácí ani u starších dětí. Obsahuje všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály, které dítě potřebuje pro zdravý růst a vývoj. Navíc se složení mateřského mléka mění během doby, aby odpovídalo potřebám rostoucího dítěte. Složení mateřského mléka se mění jak v dlouhodobém horizontu řádů měsíců, tak i během jediného kojení, na základě informací zejména ze slin dítěte. Složení se dokonce mění v závislosti na tom, jakého pohlaví kojené dítě je. Zatímco umělé mléko obsahuje v lepším případě  cca 200 "pečlivě vyvážených" složek, mateřské mléko jich obsahuje kolem 2000 a vždy na míru aktuálně kojenému dítěti. (Např. kojí-li žena tandem kojence a batole, každé dítě dostává "své" mléko na míru).

  2. Imunitní systém: Mateřské mléko obsahuje protilátky a imunoglobuliny, které pomáhají posilovat imunitní systém dítěte a chránit ho před infekcemi a nemocemi. Kojení snižuje riziko respiračních infekcí, průjmu a dalších onemocnění. Je klíčové během nemoci dítěte, ale i během nemoci matky (matka začne vyrábět a předávat protilátky dítěti, aby neonemocnělo či mělo lehčí průběh nemoci, kterou sama ona má). Tento aspekt mateřského mléka je velmi užitečný i starších dětí, nejen u novorozenců a kojenců.

  3. Emocionální pouto: Kojení umožňuje vytvořit silné emocionální pouto mezi matkou a dítětem. Během kojení dítě cítí teplé tělo matky, slyší její hlas a má blízko k jejímu srdci, což posiluje vzájemnou důvěru a pohodu. Pomáhá  budovat bezpečnou vztahovou vazbu. Ve stresových situacích pomáhá dítěti se zklidnit, než psychicky dozraje natolik aby se dítě dokázalo se situací vypořádat samo.

  4. Snadná stravitelnost: Mateřské mléko je nejsnadněji stravitelná potravina. Je mnohem snadněji stravitelná, než umělá kojenecká mléka. Dítě nemusí trávit tolik energie na trávení, což mu umožňuje více energie využít na růst a vývoj. Kojení je velmi výhodné i v případě, že dítě trpí některou z forem potravinové nesnášenlivosti (např. ABKM, nesnášenlivostí lepku), kdy pak stačí důsledně vyloučit problematickou složku ze stravy matky a dítě nadále může využívat plně všech výhod kojení

  5. Ekonomická a ekologická výhoda: Kojení je ekonomicky vysoce efektivní, prakticky zadarmo, protože matka nemusí kupovat umělé mléko a pomůcky na jeho přípravu a podávání. Navíc je to ekologicky šetrnější, protože nevytváří zbytečný odpad v podobě prázdných lahví a obalů, ušetří se energie na sterilizaci lahví a saviček.

Je důležité poznamenat, že každá matka a dítě jsou jedineční. Rovněž v našem systému panuje momentálně velký tlak na kojení, ale prakticky žádná REÁLNÁ  a ÚČINNÁ podpora. Kojení tak nemusí být vždy možné nebo vhodné pro každou rodinu. Každopádně, pokud je to možné, kojení přináší mnoho výhod pro zdraví a vývoj dítěte. Pokud (ještě) nekojíte a chcete dát kojení (další) šanci, doporučujeme se obrátit na některou z laktačních poradkyň, zejména těch z Přirozeného kojení.

Pomoci vám mohou též níže uvedené letáčky  "Mýty a nepravdy o kojení" a "11 informací pro bezstarostné kojení"

 

 
5 výhod nošení dětí v ergonomickém nosítku či šátku

V RC MaTáta jsme přesvědčedni, že ergonomické nošení dětí v ergonomickém nosítku nebo šátku má mnoho výhod, a to jak pro děti, tak pro rodiče. Zde je pět hlavních výhod:

  1. Podpora správného vývoje dítěte: Ergonomická nosítka a šátky umožňují dítěti sedět ve správné poloze s ohnutými nohami v tzv. abdukčně flekční poloze, což podporuje vývoj jeho kyčelních kloubů a páteře. Tato poloha je známá jako "M-pozice" a je optimální pro zdravý vývoj. Zároveň je páteř zejména u novorozenců bezpečně a pevně podepřena v přirozené poloze do C, což umožňuje odklonit tlak hlavičky mimo páteř, která tak není nijak přetěžována.

  2. Blízkost s rodičem: Nošení dítěte v nosítku nebo šátku umožňuje těsný kontakt mezi dítětem a rodičem. To vede k vyšší produkci hormonu oxytocinu, který mimo jiné pomáhá posílit pouto mezi rodičem a dítětem a zvyšuje pocit bezpečí dítěte a může významně pomoci při určitých komplikacích s kojením. V případě, že dítě a rodiče dělí minimum vrstev oblečení, má rodič neustále přehled o tepelném komfortu dítěte a pomáhá dítěti svým vlastním tělesným teplem v účinné termoregulaci, a to jak v horku, tak v zimě.  V případě nemoci či růstu zoubků může být nošení kůže na kůži účinným pomocníkem při citlivém srážení horečky a díky oxytocinu se i snižuje stres a vnímání bolesti.

  3. Pohodlí pro rodiče: Ergonomická nosítka a šátky rozkládají váhu dítěte rovnoměrně na ramena a záda rodiče, což usnadňuje nošení dítěte na delší vzdálenosti bez bolesti zad. Problémem tak nemusí být ani několikadenní výlety "mimo civilizaci", ani výhradní nošení bez využití kočárku.

  4. Praktičnost: Nošení dítěte v nosítku nebo šátku umožňuje rodičům volné ruce. To znamená, že mohou lépe vykonávat různé činnosti, jako například nakupování, vaření nebo chození s psem, zatímco mají dítě stále u sebe. Tuto stránku nošení ocení i rodiče, kteří mají starší dítko ve školce či ve škole.

  5. Podpora emocionálního vývoje: Dítě, které je ergonomicky nošeno, je v kontaktu s okolním světem a má příležitost sledovat a učit se z reakcí rodičů na různé situace. To může podpořit jeho emocionální a sociální vývoj. Zároveň blízkost rodiče pomáhá dítěti čelit stresu  a zpracovat úlekové  situace z běžného života (štěkot psa, houkání sanitky, zatroubení auta...)

Je důležité poznamenat, že ergonomické nosítka a šátky by měly být správně nastaveny a používány v souladu s pokyny výrobce, aby bylo zajištěno bezpečné a pohodlné nošení pro dítě i rodiče.